Muzyka do filmów dla Ciebie!
Wraz z wynalezieniem przez Auguste’a i Louis’a Lumière urządzenia nazwanego kinematografem w 1895 roku, kino stało się jedną z najbardziej popularnych rozrywek kulturalnych końca XIX wieku. Miłośnicy ruchomego obrazu bardzo chętnie uczestniczyli w projekcjach początkowo filmów niemych. Po jakimś czasie zatrudniano tapera – pianistę, który swoimi improwizacjami miał podkreślić nastrój. Jednak najlepszym środkiem wywoływania prawdziwych emocji “ruchomym obrazie” jest muzyka filmowa.
Jest wielu znanych kompozytorów, którzy zyskali międzynarodową sławę w dziedzinie muzyki filmowej. Są nimi: Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams, Henry Mancini. Wśród Polaków nie sposób nie wymienić Wojciecha Kilara, czy Michała Lorenca.
Muzyka do filmów stworzona przez nich jest wyjątkowa. Doskonale wkomponowuje się i współistnieje z akcją znanych bestselerów na przykład Johna Williamsa takich jak “Gwiezdne wojny”, “Indiana Jonese`a”, czy popularnego dyptyku “Kevin sam w domu”, bądź “Piraci z Karaibów” Hansa Zimmera. Dzieła wyżej wymienionych mistrzów mogą być z powodzeniem stosowane również jako muzyka do gier RPG.
Od wielu lat zajmuję się komponowaniem muzyki. Jestem twórcą w Związku Autorów i Kompozytorów ZAiKS. Odnajduję się w różnych gatunkach muzycznych. Tworzę również na zamówienie. Jako profesjonalny muzyk z doświadczeniem zawsze staram się, aby moja muzyka była odzwierciedleniem głębokich emocji i przeżyć, oraz żeby maksymalnie oddziaływała na odbiorcę. Podzielę się z tobą moimi spostrzeżeniami i sposobami komponowania.
POZNAJ MOJE 2 SPRAWDZONE SPOSOBY KOMPONOWANIA.
- MALOWANIE EMOCJI. Tak naprawdę najistotniejsze są emocje. Muzyka do filmów rządzi się swoimi prawami. Nazwa sugeruje kolejność jej powstawania – najpierw jest film, a potem muzyka. Jeśli rzeczywiście muzyka jest dokomponowywana do filmu później, musi być podporządkowana jego formie, akcji, nastrojowi. Spełnia rolę podniesienia ekspresji i emocji konkretnego fragmentu filmowego. Nawet jeśli kolejność jest odwrócona, tzn. że muzyka powstaje rozłącznie lub wcześniej np. gdy zostanie nabyta z tzw. banków muzycznych w których zweryfikowani twórcy umieszczają swoje portfolio dla producentów filmowych, nadal musi odpowiadać nastrojowi i korespondować z emocjami zawartymi w filmie. Malowanie muzycznych wrażeń, impresji często staje się dla kompozytora twórczym wyzwaniem samym w sobie. Współczesna technika komputerowa może być pomocna w procesie twórczym.
W swojej pracy wykorzystuję program DAW Cubase do produkcji muzycznej . Daje on wiele możliwości technicznych niezbędnych do zapisywania różnorodnych ścieżek muzycznych jednocześnie. Posiada też zaawansowane funkcje dla producentów muzyki filmowej. Na etapie tworzenia pomocna w budowaniu emocji w Cubase jest automatyka, dzięki której mogę sterować artykulacją, dynamiką, sonorystyką i praktycznie wszystkimi elementami muzyki. Do uzyskania efektu grozy, czy niepokoju niezbędne będą dysonanse, które w odpowiedni sposób wykorzystane dodatkowo wzbogacają harmonię utworu.
Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętność doboru instrumentów. W swoich kompozycjach używam profesjonalnych brzmień z wirtualnych wtyczek instrumentalnych VSTI, oraz narzędzi do edycji brzmienia. Dążę do tego, by każdy utwór brzmiał spójnie, interesująco i przekazywał emocje.
2. UTWORY REFERENCYJNE MISTRZÓW MUZYKI FILMOWEJ.
Muzyka do filmów mnie zawsze interesowała, podobnie jak muzyka do gier video. Uważam, że podczas jej komponowania warto korzystać z tak zwanych UTWORÓW REFERENCYJNYCH. Oczywiście, rzecz jasna absolutnie nie chodzi mi o robienie plagiatu, tylko o wzorowanie się na dziełach mistrzów w uczciwy sposób np. podpatrując dobór instrumentów, zmiany w aranżacji, dla zwiększenia nastroju muzyki w filmie. W końcu warto cały czas się uczyć i podnosić swoje kompetencje. Wspaniałymi wzorami referencyjnymi w kategorii “muzyka filmowa” są dla mnie dzieła muzyki poważnej, które powstały o wiele wcześniej niż sam film. Jan Sebastian Bach, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, później cała plejada romantyków z Fryderykiem Chopinem i Johnem Fieldem na czele tworzyli wartościową muzykę, którą producenci do dziś wykorzystują w filmach.
Muzyka filmowa jest w mojej ofercie – kliknij i posłuchaj tutaj moich próbek. Z powodzeniem skomponuję na zamówienie niesamowite nastroje muzyczne i ubiorę je w niepowtarzalne emocje, zgodnie z twoimi potrzebami. Chętnie wykonam też muzykę do gier video, która będzie pomagać graczom i zachęcać do dalszych działań i aktywności. Jeśli chcesz sprawdzić i zweryfikować moje możliwości, mogę wykonać kompozycję próbną pod określony nastrój lub fragment filmowy.
Serdecznie zapraszam do współpracy.